facebook

Aktuality

Uctime si pamiatku zosnulých bez zbytočného odpadu

 22.10.2021

Pamiatka zosnulých alebo dušičky, sviatok, kedy si pripomíname našich blízkych, ktorí nás opustili a každoročne im 1. novembra nosíme na cintorín kvety, kahance, sviečky, vence.

Na jednom hrobe v tomto období vyjadrí spomienku aj niekoľko desiatok ľudí. Predstavte si, koľko hrobov máme na cintorínoch a koľko cintorínov máme na Slovensku. Viete odhadnúť to množstvo odpadu, ktoré skončí na skládkach, keď už doslúžia svojmu účelu?

Každý vyjadrujeme svoju spomienku na zosnulých inak. Niektorí na hrob prinesieme sviečku, ktorú v tichosti a v myšlienke na našich blízkych zapálime. Niektorí so sebou po roku prinesú prezdobené umelé vence ako vyjadrenie svojej najhlbšej myšlienky. Umelé kytice a vence potom aj niekoľko mesiacov zdobia cintoríny. Odolajú poveternostných podmienkam a nemusíme sa o ne starať. Stačí sa na jar na cintoríne zastaviť a vyhodiť ich. Práve umelé kytice a vence však predstavujú odpad, bez ktorého sa vieme zaobísť a to úplne jednoducho.

Živé kvety namiesto umelých

Ak už chceme na hrob priniesť niečo pekné, uprednostnime živé kvety pred umelými. Ideálne sú kvety v kvetináčoch a na mieste odpočinku našich blízkych aj len so základnou starostlivosťou vydržia dlho. Spomínam si na to, kedy práve chrizantémy boli všetkým, čo sa nosilo na hroby. Žiadne umelé kytice, žiadny umelý odpad. Príroda v prírode. Také jednoduché a ekologické.

Kahance a svietniky

Pred prvým novembrom sa predajú tisícky jednorazových plastových svietnikov a kahancov, ktoré sľubujú až niekoľko dní horenia. Sú vyrobené z tvrdených plastov, ktoré ak nie sú vytriedené správne, končia v spaľovni a v tom najhoršom prípade, teda ak sa ocitnú vyhodené v prírode, sa môžu rozkladať aj niekoľko stoviek rokov. Stojí nám to za to?

Neprezdobujme miesto posledného odpočinku našich blízkych. Ak niečo robia ostatní, nemusíme to robiť aj my. Dôležité je začať od seba. Vysvetliť ostatným, prečo sú živé kvety lepšou alternatívou a inšpirovať ich, aby aj oni boli ekologickí. Uctime si pamiatku našich blízkych tým najdôležitejším, modlitbou a krásnymi spomienkami na nich a to nielen jeden deň v roku.

Zdroj: nasebio-eko.sk


Oznamy miestneho rozhlasu

Úradné hodiny

Pondelok: 07.30 - 11.30 12.00 - 15.30
Utorok: 07.30 - 11.30 12.00 - 15.30
Streda: 07.30 - 11.30 12.00 - 17.30
Štvrtok: nestránkový deň
Piatok: 07.30 - 11.30

Fotogaléria

Kalendár

Počasie

Počítadlo návštev

TOPlist

Slovenské cintoríny