facebook

TJ Družstevník

Športová činnosť v našej obci sa začala v roku 1929, keď prví priekopníci futbalu pod vedením Jána Rusiňáka odišli zohrať prvé futbalové stretnutie do Podolínca, a to peši 18 km, kde zvíťazili 4:2.
       Intenzívnejšie sa začal šport rozvíjať až v rokoch 1946 - 1948 (volejbal, futbal, cyklistika).
       V rokoch 1951 - 1952 si mládež vybudovala futbalové ihrisko, avšak v roku 1958 sa na tejto ploche začalo s výstavbou Základnej deväťročnej školy, a tak aktívna športová činnosť zaniká. 
      Za pomoci Jednotného roľníckeho družstva a školskej mládeže bolo v roku 1968 vybudované nové futbalové ihrisko a pri ZDŠ i hokejové, pretože ďalším atraktívnym športom po futbale sa stal hokej, ktorý si hlavne žiaci školy rýchlo obľúbili. Sami si zhotovovali hokejový výstroj. 
      V 70. rokoch minulého storočia sa začali intenzívne rozvíjať rôzne športové aktivity aj vďaka zanietencom, ako boli učiteľ Pavol Pulščák a Ivan Saloň, ktorý pracoval v telovýchovných štruktúrach bývalého okresu Poprad. V tomto období škola zakúpila kompletný hokejový výstroj, mimochodom jediný v okrese. Žiacke hokejové družstvo sa  pravidelne zúčastňovalo okresných súťaží, na ktorých obsadzovalo popredné miesta. 
     Prvými športovcami, ktorí reprezentovali našu obec a krajinu na významných športových podujatiach, boli: Ing. Jozef Jarabinský, futbalista, ktorý hrával za známe družstvá - Duklu Praha, Sláviu Praha, Spartu Praha a Kladno. Po skončení aktívnej hráčskej činnosti bol trénerom viacerých mužstiev bývalej ČSSR a pôsobil aj ako tréner v Číne.
    ďalšími boli dvaja zápasníci voľným štýlom: Juraj Kormaník, ktorý v Tokiu obsadil 2. miesto. Druhým bol Jozef Klimčák, osemnásobný majster ČSSR v rokoch 1970 - 1979. Dvadsaťkrát štartoval na rôznych domácich a medzinárodných podujatiach, a to:
- MS 1971 -  Bulharsko
- MS 1975 -  ZSSR
- ME 1975 - NSR
- ME 1976 - ZSSR     
     V roku 1972 bol nominovaný na Olympijské hry v Mníchove, ale pre zranenie pri autonehode sa ich nemohol zúčastniť.
     Je potrebné zdôrazniť,  že v tomto období sa i mládež zapájala do rôznych športových aktivít a súťaží.
     V roku 1986 Mgr. Jozef Kovalčík začal pôsobiť ako rozhodca II. SNL a po ukončení aktívnej činnosti sa v rokoch 2004 - 2006 stal delegátom najvyšších slovenských súťaží. V roku 1995 šiesti žiaci našej školy reprezentovali Slovensko a okres Stará Ľubovňa na 16. ročníku Medzinárodného turnaja kadetov v belgickom meste Mons (Mesvin). Od roku 1999 sa každoročne koná futbalový turnaj - Memoriál Doc. RSDr. Michala Lajčáka, CSc. Michal Turkyňák a Ján Klimčák pôsobili ako tréneri v zápasení voľným štýlom. 
 Ani v hokeji nechýbajú zvučné mená hráčov, ktorí majú pôvod v našej obci. V súčasnosti ide o hráčov ako sú: Tomáš Bulík, ktorý úspešne reprezentuje Slovensko doma aj v zahraničí, ďalší hokejisti: Dzubina a Kmeč. Aj v minulom období to boli:  M.Grofik, Ján Klimčák (Gabor), Ján Strenk (Benišyn), Eugen Saloň (Stašiv), Ivan Saloň (Stašiv), Juraj Sýkora, Vladimír Strenk a ďalší.  
     Bežecké lyžovanie: Bielej stopy SNP sa zúčastnili - Jozef Klimčák, Vasil Kormaník, Jozef Derevjaník, Jozef Lešiga, Ján Saloň, Ondrej Šľachtovský. V biatlone reprezentantkou Slovenska bola Erika Lehotská (Fijošova), ktorej mama pochádza z Jarabiny.
     Volejbal: Táňa Lajčáková, reprezentantka Slovenska, Juraj Herko, juniorský reprezentant Slovenska, Ľuba Lajčáková, hráčka Interu Bratislava. 
     Hádzaná: MUDr. Jozef Minčík, brankár VSŽ Košice  (1978 - 1982).
     Medzinárodný maratón mieru: Ing. Ján Dic bol účastníkom dvanásťkrát, päťkrát na trase Haligovce - Lesnica (Pieninský maratón), raz bol účastníkom Vyšegradského maratónu a raz na trase  Podolínec - Rytro (Poľsko).   
     

fotka k clanku
fotka k clanku

Oznamy miestneho rozhlasu

Úradné hodiny

Pondelok: 07.30 - 11.30 12.00 - 15.30
Utorok: 07.30 - 11.30 12.00 - 15.30
Streda: 07.30 - 11.30 12.00 - 17.30
Štvrtok: nestránkový deň
Piatok: 07.30 - 11.30

Fotogaléria

Kalendár

Počasie

Počítadlo návštev

TOPlist

Slovenské cintoríny