facebook

Václav Sulek

Ak máte radi tiesňavy a kaňony, tak Vám určite odporúčame navštíviť prírodnú rezerváciu Jarabinský prielom. Jedná sa o neveľké údolie okolo potoka Malý Lipník. Údolie má charakter tiesňavy až kaňonu podľa toho, v ktorej časti prielomu sa nachádzate.

Jarabinský prielom, niekedy nazývaný aj ako Jarabinské tiesňavy, leží severne od obce Jarabina pri Starej Ľubovni. Spraviť si sem výlet Vám nezaberie veľa času. V podstate sa jedná o ľahkú turistiku, ktorá je vhodná aj pre menšie deti. Jedine kedy treba dávať trochu pozor, je pri vchádzaní z lúky smerom ku prielomu, kde turistický chodníček vedie strmším svahom. Tiež si treba dávať pozor po daždi, prípadne ak je v potoku viac vody a je rozvodnený, aby ste sa nešmykli. V čase našej návštevy bol však celý prielom bez problémov priechodný.

Prielom v celej svojej krásePrielom v celej svojej kráse. Na tomto mieste je Jarabinský prielom najkrajší a najfotogenickejší

Prechádzka popri potoku Malý Lipník má svoje čaro. Je tu idylické ticho, ktoré nám však občas prerušili hlasné zvuky z neďalekého kameňolomu. Veľkou škodou je aj to, že trasa je krátka a celý prielom prejdete v princípe za pár minút, keďže dĺžka Jarabinského potoka je 700-800 metrov.

Ak ste sa sem vybrali z obce Jarabina tak po príchode k prielomu sa v jeho začiatkoch môžete tešiť na nádherný kľukatiaci sa prielom. Tu sa potok výrazne zarezáva do okolitých, niekoľko desiatok metrov vysokých skál. Následne vedie cestička popri potoku, ktorou Vás budú sprevádzať aj roztrúsené balvany, potočné rastlinstvo, nejaké tie lopúchy, stromy či robustné skaly. Prechádzka je naozaj pekná a veľmi relaxačná, jediným mínusom je neďaleký kameňolom a pomerne krátka trasa.

TiesňavaTiesňava. Jarabinský prielom je neveľká tiesňava, ktorá má na dĺžku menej ako kilometer. V najširšom mieste má až 100m v najužšom len 1 meter.

Ako sa dostať k Jarabinskému prielomu?

Túru k Jarabinskému prielomu môžete začať v obci Jarabina, na ktorú vedie odbočka z hlavnej cesty pred Starou Ľubovňou (resp. za Starou Ľubovňou v závislosti od toho, ktorým smerom idete). V obci môžete zaparkovať napríklad na menšom parkovisku pri miestnom kostole. Tu sa mimochodom nachádza aj menší pamätník padlých hrdinov obce Jarabina v boji proti fašizmu.

Od kostola sa vyberiete po modrej značke. Po tom čo vyjdete z obce, o chvíľu narazíte na vedľajšiu asfaltovú cestu, ktorá vedie do susednej obce Litmanová. Chvíľu sa na nej zdržíte, až narazíte na kríž, vedľa ktorého je poľná cesta, na ktorú musíte odbočiť. Následne sa ocitnete na lúke, kde občas stretnete roztomilé stádo ovečiek. Teda aspoň v čase našej návštevy nám svojim bekaním spríjemňovali túto časť cesty :)

Poľná cestaPoľná cesta. Poľná cestička vedúca k prielomu. Hore na kopčeku nás čakali ovečky :)

Z lúky sa vyberiete smerom k miestnemu kameňolomu. Po chvíľke však narazíte na odbočku k Jarabinskému prielomu. Zleziete strmší lesný svah a ste tam. Keď budete schádzať svahom, zvýšte opatrnosť, hlavne ak sú s Vami aj deti. Nie je to síce nič zložité, ale pokiaľ máte horšie topánky tak sa to môže šmýkať.

Trasa, ak idete po modrej značke z Jarabiny k Jarabinskému potoku zaberie približne 30-40 minút. Samotný prielom prejdete vcelku rýchlo, takže celkovo môžete čas celého výletu, tam aj späť zvládnuť pohodlne do dvoch hodín aj s obednou prestávkou pri Jarabinskom prielome.

Kríž pri cesteKríž pri ceste. Ak ste sa vybrali na túru z Jarabiny, pôjdete chvíľu po asfaltke a pri tomto kríži odbočíte doprava na poľnú cestu.

Pri prielome

Asi najkrajšiu časť túry zažijete práve na začiatku prielomu. Potok Malý Lipník sa tu veľmi dravo zarezáva do skál a vytvára tak pekné, fotogenické scenérie. Tiesňava okolo potoka tu má len pár metrov a keď má potok menší prietok, tak s trochou akrobacie sa sem môžete aj pozrieť. Následne potok vyteká smerom ku kameňolomu, kde sa už nedostanete.

LopúchyLopúchy. Lopúchy sú tu častou rastlinnou zložkou. Budete na nich narážať vcelku pravidelne.

Vybrať sa však môžete opačným smerom proti prúdu potoka. Čaká vás pekná prechádzka, kde charakter údolia sa zmení z úzkej tiesňavy do širšieho kaňonu. Okolie potoka tu lemujú niekoľko desiatok metrov vysoké skaly, ktoré sú raz holé inokedy zalesnené. Les je tu prevažne smrekový, ale sem tam narazíte aj na listnatý strom. Potôčik lemujú početné skupiny zelených lopúchov. Sem tam narazíte aj na nejaký väčší balvan, ktorému sa treba vyhnúť, preskočiť ho či obísť. Nie je to však nič náročné.

PrekážkaPrekážka. Cestu tiesňavou sa vám do cesty občas pripletie takáto prekážka. Rebríky, alebo reťaze tu však nečakajte.

Zhruba po 10-15 minútach od vstupu do prielomu sa ocitáte aj na jeho konci. Následne vedie turistická značka popri potoku smerom na lúčny kopec a neskôr na miestny vrch Čertova skala. Takže pokiaľ máte záujem, môžete sa pozrieť aj tam.

Záver trasyZáver trasy. Po asi 700-800 metroch od vstupu do prielomu tiesňava končí. Cesta vedie následne smerom doprava na lúku.

Z informačnej tabule

Cestou k prielomu sme natrafili na informačný panel, kde sme sa dočítali niekoľko základných informácií o Jarabinskom prielome. To že sa jedná o tiesňavu už vieme. Je tvorená, spolu s okolitými kopcami, horninami magurského flyšu bradlového pásma so skamenelinami. Tiesňava má dĺžku takmer kilometer a šírku 100m, ktorá sa postupne zužuje až na 1 – 3 metre. V prielome sa nachádza 5 kaskád.

Ak by Vás zaujímalo, ako vysoké sú okolité steny, tak podľa zistených informácií majú výšku 10-20 metrov. Zaujímavosťou je že v okolí prielomu môžete nájsť skamenelé amonity a lastúrniky z jurských čias. Nájdené boli hlavne v priľahlom kameňolome. Je ešte potrebné upozorniť na to, že prielom je chránený. V roku 1967 bol totiž vyhlásený za chránený prírodný výtvor a neskôr aj za chránenú prírodnú rezerváciu.

KameňolomKameňolom. Hneď vedľa prielomu, pri jeho ústí sa nachádza veľký kameňolom. Občas bolo z neho počuť desivé zvuky.

Zaujímavosti v okolí

Neďaleko Jarabinského prielomu sa nachádza vrch Čertova skala, kde si môžete vybehnúť po modrej turistickej značke, ktorá vedie ďalej z prielomu. Odporúčame tiež pozrieť zaujímavú obec Litmanová, ktorá má pekný kultúrny charakter. Trošku ďalej leží hora Zvir – novodobé grécko-katolícke pútnické miesto, kde sa dvom dievčatkám v 90. rokoch údajne zjavovala Panna Mária.

Ďalšou zastávkou, ktorú vrelo odporúčame je mesto Stará Ľubovňa a najmä okolie Ľubovnianskeho hradu. Je to kúsok po ceste a hlavne na jednom mieste narazíte až na tri atraktivity. Samozrejmosťou je veľmi pekný Ľubovniansky hrad, kde si môžete spraviť prehliadku. Vedľa neho nájdete tiež Ľubovniansky skanzen – múzeum ľudovej architektúry. Novodobou atrakciou je aj stredoveký vojenský tábor.

Cesta späťCesta späť. Cestou späť sa na nás valili mračná. Našťastie sme nezmokli :)

                  



PI06 Jabinským prielomom k Ľubovnianskemu hradu 
Jarabina - Jarabinský prielom - Vabec - Oslí vrch - Ľubovniansky hrad

  Turistické ciele | Mestá a obce | Chránené rezervácie | Mapy | Mapa  
Dunajec | Červený kláštor | Stará Ľubovňa | Vyšné Ružbachy
Webkamery | Chodníky | Fotogaléria | Popis | Výlety do okolia
Mapa


    Poloha: Ľubovnianska vrchovina, severný Spiš. 
    Východiskový bod: Jarabina, zastávka SAD, parkovisko. 
    Cieľový bod: Stará Ľubovňa, zastávka SAD, zastávka ŽSR, parkovisko. 
    Časový rozvrh: Jarabina - Jarabinský prielom 0h 30" - Dudkova skala 1h 00" - Vabec 1h 00" - Oslí vrch 1h 30" - Ľubovniansky hrad 1h 00" - Stará Ľubovňa 1h 00" 

    Spolu: 6 hodín 
    Prevýšenie: 311 m 
    Mapa: Spišská Magura - Pieniny, mierka 1 : 50 000 (list 103), VKÚ, a.s., Harmanec. 
    Sprievodca: Vysoké Tatry - Severný Spiš, edícia S batohom po Slovensku, Dajama, Bratislava. 



    Náročnosť: Stredne náročná celodenná túra vedúca po dobrých cestách a chodníkoch s malým prevýšením a zväčša jednoduchou orientáciou. 

    Základná trasa: Túra ponúka príjemný pobyt v malebnej krajine Ľubovnianskej vrchoviny, ktorá vzhľadom pripomína anglické parky. Začneme v obci Jarabina (587 m) poniže kostola, odkiaľ sa vyberieme smerom na severozápad po modrej turistickej trase (2806). 
    Na asfaltovej ceste vedúcej do obce Litmanová už po necelom 1 km odbočíme doprava na modro značkovanú poľnú cestu. Po krátkom stúpaní na oblý chrbát opäť odbočíme doprava, tentoraz na chodník smerujúci do doliny, ktorú miestni ľudia nazvali Medžipece. Vstup do Jarabinského prielomu vedie cez les, ktorým pôjdeme až k hornému koncu najkrajšej časti tiesňavy. 
    Prechod jej najužšou časťou s kaskádou piatich krútňavových hrncov vymletých do tvrdých vápencov si vyžaduje krátke brodenie v studenej vode potoka Malý Lipník. Pozor, v misovitých vyhĺbeninách sú jazierka a v najvyššie položenom krútňavovom hrnci je hĺbka vody vyše 3 m! Úsek dlhý niekoľko desiatok metrov sa končí pri veľkom kameňolome. Pokračujeme výstupom po riečisku do hornej časti tiesňavy. 
    Asi 200 m za rozvetvením doliny opustíme západnú vetvu a vystúpime doprava do svahu Dudkovej skaly (838 m) s prekrásnym kruhovým výhľadom. Chodník oblúkom mieri do sedla Vabec (766 m), cez ktorý prechádza rušná asfaltová cesta. 
    Priamo v sedle opustíme frekventovanú komunikáciu, po ktorej sme šli takmer 1 km. Odbočíme doľava na žlto značkovaný chodník. Pred tým ako vojdeme do hustého lesa, venujme niekoľko spätných pohľadov parkovo vyzerajúcej krajiny na západe a juhozápade s Pieninami a Tatrami na horizonte. Mierne vystúpime juhovýchodným smerom po zalesnenom chrbte, ktorý nás privedie na ďalší vyhliadkový bod. Oblý vrchol Oslieho vrchu (859 m) pretína červený turistický chodník (0904), po ktorom počas 2. svetovej vojny prenášali poľskí frontoví kuriéri rôzne tajné správy. 
    Odbočíme doprava a južnou vetvou červeného chodníka sa dostaneme k vyvýšenine s Ľubovnianskym hradom (660 m). 
    Prehliadka jeho vnútorných a vonkajších expozícií je vhodným zavŕšením príjemného výletu po severnom Spiši (na návštevu hradu a skanzenu ľudovej architektúry potrebujeme približne 2 hod.). Na konci výletu absolvujeme ešte 3 km, ktoré nás delia od námestia sv. Mikuláša v centre mesta Stará Ľubovňa (548 m). 

    Varianty: Za Oslím vrchom môžeme túru predĺžiť o oblúk vedúci po červenej značke poza Široký vrch a okolo kameňolomu Marmon, kadiaľ pôjdeme najskôr po žltej a potom po zelenej značke (spolu 8h 00"). Základnú trasu možno absolvovať aj v opačnom smere (spolu 6h 00").

Oznamy miestneho rozhlasu

Úradné hodiny

Pondelok: 07.30 - 11.30 12.00 - 15.30
Utorok: 07.30 - 11.30 12.00 - 15.30
Streda: 07.30 - 11.30 12.00 - 17.30
Štvrtok: nestránkový deň
Piatok: 07.30 - 11.30

Fotogaléria

Kalendár

Počasie

Počítadlo návštev

TOPlist

Slovenské cintoríny