facebook

Aktuality

DEŇ VÍŤAZSTVA NAD FAŠIZMOM - 8.MÁJ

 08.05.2020

DEŇ VÍŤAZSTVA NAD FAŠIZMOM

Vážení občania, milí priatelia.
V týchto májových dňoch si pripomíname jeden z najvýznamnejších dní svetovej histórie, ktorý sa do svetových moderných dejín zapísal ako Deň víťazstva nad fašizmom v Európe. Je to 8. máj, kedy pred 75. rokmi sa v Európe skončil najväčší a najkrvavejší ozbrojený konflikt v dejinách ľudstva. Bola to 6 rokov trvajúca vojna, na ktorej sa zúčastnilo okolo 70 štátov sveta s bojovým nasadením 110 miliónov vojakov. Ľudské straty na životoch predstavovali okolo 50 miliónov osôb, okolo 35 miliónov bolo ranených. Z okresu Stará Ľubovňa padlo 203 občanov. Materiálne vojnové škody na Slovensku predstavovali 115 miliardy Kčs. 103 dedín bolo úplne a 550 čiastočne vypálených. Našlo sa 137 masových hrobov. Stovkám miliónom obyvateľom na celom svete spôsobila nevýslovné utrpenie a nevyčísliteľné materiálne škody.

Bola to vojna dvoch rozdielnych ideologických a myšlienkových svetov. Vojna, na ktorej počiatku stáli expanzívne plány fašistického Nemecka a jeho spojencov a na jej konci zasa mnohomiliónové ľudské obete a materiálne straty. Len vďaka obrovskému úsiliu zmobilizovaných protifašistických a demokratických síl sveta sa podarilo poraziť fašistickú vojnovú mašinériu, a tak zachrániť nielen európsku, ale aj svetovú civilizáciu pred zničením. Na oslobodzovaní našej vlasti sa podieľala hlavne sovietska armáda (2. Ukrajinský front pod velením maršala Malinovského a 4. Ukrajinský front pod velením armádneho generála Petrova), 1. čs. armádny zbor sformovaný v ZSSR pod velením generála Svobodu, 1. a 4. rumunská armáda, 1. čs. armáda na Slovensku a okolo 8. tisíc príslušníkov iných 30-tich národností bojujúcich v partizánskych jednotkách na Slovensku.

Slováci taktiež statočne, odvážne a obetavo bojovali proti nacistickej hrozbe na dôležitých bojiskách Európy, Ázie i Afriky. Slováci sa nezmazateľne zapísali do novodobej histórie vystúpením v NSP v auguste 1944, čím si vyslúžili obdiv a uznanie svetovej verejnosti. Nesmieme však zabudnúť, že v boji o osud civilizácie zvíťazili základné ľudské hodnoty. Naši dedovia a otcovia boli pri tom, keď sa toto víťazstvo rodilo a prispeli k nemu nemalými obeťami. Vážme si ich odvahu, obetavosť, statočnosť a rozvíjajme ich odkaz pre mnohé mladé generácie.

Toto výročie nemôžeme len tak nepovšimnute mlčky obísť aj napriek ťažkej situácie pandémie vírusu COVID - 19, nemôžeme ho prehliadnuť už zo samého ľudského citu, zo samotnej úcty k národom takmer celého sveta, ktoré sa postavili proti neslýchanej fašistickej zlobe, nemôžeme to mlčky obísť z úcty k 50-tim miliónom padlých a umučených.

Česť ich pamiatke !

Akt kladenia venca v Parku Mieru v obci Jarabina.
8.MÁJ 2020, počas celosvetovej pandémie (COVID-19).


Oznamy miestneho rozhlasu

Úradné hodiny

Pondelok: 07.30 - 11.30 12.00 - 15.30
Utorok: 07.30 - 11.30 12.00 - 15.30
Streda: 07.30 - 11.30 12.00 - 17.30
Štvrtok: nestránkový deň
Piatok: 07.30 - 11.30

Fotogaléria

Kalendár

Počasie

Počítadlo návštev

TOPlist

Slovenské cintoríny