facebook

Aktuality

Superspln z Jarabiny snímkou dňa v NASA

 15.07.2022

Snímka tzv. supersplnu za Ľubovnianskym hradom, ktorú tento týždeň zachytil Petr Horálek, je publikovaná ako prestížna astronomická snímka dňa NASA. "Naposledy bolo Slovensko v NASA vlani v auguste, kedy bol publikovaný obrázok "Perseus a stratené meteory" od Tomáša Slovinského a mňa. Rád som teda opäť reprezentoval Slovensko touto cestou," uviedol Horálek.
V stredu (13. 7.) sa mu podarilo zachytiť superspln z miesta nad obcou Jarabina, odkiaľ vychádzal Mesiac priamo za Ľubovnianskym hradom, ktorý bol vzdialený od miesta pozorovania asi tri kilometre. Konkrétne to bolo o 21.14 h SELČ, Horálek objasnil, že fotografia si vyžadovala veľmi precízne plánovanie.
"Miesto som určil s presnosťou na metre. Na snímke je tiež vidieť, že v hornej časti Mesiaca, fragment medzi mrakmi, je tzv. zelený okraj alebo zelený záblesk. Vplyvom tzv. atmosférickej refrakcie sa prvá 'kvapôčka' mesačného svitu objavila v jasnej zelenej farbe - najkratšia vlnová dĺžka, ktorá môže za čistého vzduchu preniknúť atmosférou až k pozorovateľovi," objasnil autor fotografie. Snímka vznikla na teleobjektív s ohniskom 1,1 metra zo statívu. Je to podľa Horáleka dosť šťastný záber, o pár minút neskôr sa v smere nad hradom a k Mesiacu totiž úplne zatiahlo.
To, že je snímka publikovaná ako astronomická snímka dňa NASA, veľmi pozitívne vníma aj riaditeľ Ľubovnianskeho múzea Dalibor Mikulík. S autorom sa už aj dohodli, získali autorské práva a fotografiu budú používať na propagačné účely.
"Videli sme reakcie aj na sociálnych sieťach, kde bol tento záber top, čo sa týka sledovanosti a lajkov. My máme celú kolekciu snímok, ktoré používame na propagáciu, a tento záber zaradíme medzi jeden z najdôležitejších, pretože sa naozaj vydaril," skonštatoval Mikulík.
Zdroj: tvnoviny.sk


Oznamy miestneho rozhlasu

Úradné hodiny

Pondelok: 07.30 - 11.30 12.00 - 15.30
Utorok: 07.30 - 11.30 12.00 - 15.30
Streda: 07.30 - 11.30 12.00 - 17.30
Štvrtok: nestránkový deň
Piatok: 07.30 - 11.30

Fotogaléria

Kalendár

Počasie

Počítadlo návštev

TOPlist

Slovenské cintoríny