SlovenskýEnglish

Významné osobnosti - Seržant Michal Strenk

Seržant Michal Strenk
Seržant americkej námornej pechoty

Narodil sa 10. novembra 1919 v Jarabine. V roku 1922 odišiel so svojimi rodičmi do USA. Vyštudoval strednú školu v Pensylvánii a v októbri 1939 vstúpil ako dobrovoľník do námornej pechoty. Michal Strenk je zrejme najznámejší Slovák, ktorý slúžil ako seržant v americkej námornej pechote. Počas 2. svetovej vojny velil hliadke, ktorá v bojoch o japonský ostrov Iwo Jima vztýčila na vrchole jeho vyhasnutej sopky Mount Suribachi víťaznú zástavu.

Tento moment svojim fotoaparátom zvečnil americký fotoreportér Joe Rosenthal. Za snímku neskôr získal prestížne novinárske ocenenie – Pulitzerovú cenu. Fotografia sa stala tiež predlohou poštovej známky, vydanej v USA na počesť víťazstiev amerických vojakov na bojiskách druhej svetovej vojny. Rovnako bola konceptom pre vytvorenie dvadsaťštyrimetrového súsošia znázorňujúceho tento triumfálny moment. Odliate je zo sto ton bronzu a stojí vo Washingtone pri Arligtonskom národnom cintoríne cintoríne. Jeho autorom je sochár Felix de Veldon. 

Michal Strenk sa však úplného dobytia ostrova Iwo Jima nedožil. Padol 1.marca 1945 keď do piesku kreslil náčrt novej bojovej akcie. Seržanta Michala Strenka pôvodne pochovali na japonskom ostrove. Neskôr ale bolo jeho telo spolu s ostatnými padlými prevezené a 19. januára 1949 pochované s príslušnými poctami na Arlingtonskom národnom cintoríne, v miestach, kde odpočívajú aj americkí prezidenti.

Na počesť Michala Strenka sa každoročne v mesiaci októbri od roku 2001 v Jarabine koná turistický pochod. 5. mája 2007 mu bola na jeho rodnom dome odhalená pamätná tabuľa. Slávnostného aktu sa okrem obyvateľov Jarabiny a Slovákov žijúcich v zahraničí zúčastnil tiež veľvyslanec USA na Slovensku Rodolphe M.Valle a pridelenec obrany USA podplukovník John R. Vallace. Rezort obrany zastupoval vedúci služobného úradu MO SR Ing. Miroslav Sim. Pamätnú tabuľu venovalo obci Jarabina Ministerstvo obrany SR. Jej autorom je sochár Ladislav Sabo, ktorý vytvoril tiež pamätník leteckej tragédie príslušníkov OS SR v Hejcoch. Na bronzovej tabuli je umiestnený text: „ V tomto dome sa roku 1919 narodil Michal Strenk, seržant námornej pechoty USA, ktorý spolu so svojimi bojovníkmi vztýčil v roku 1945 americkú zástavu nad bojiskom na ostrove Iwo Jima v Pacifiku. 5. máj 2007.